Куќа на Михајло Апостолски (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на Михајло Апостолски
Куќа на Михајло Апостолски (2).jpg
Куќата во 2022 година
Општи податоци
Адресаул. „Никола Карев“ бр. 36
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Координати41°44′05.4″N 22°10′55.1″E / 41.734833° СГШ; 22.181972° ИГД / 41.734833; 22.181972
СопственикМитеви
семејство Апостолски (до 1947)
Технички податоци
Катови2

Куќа на Михајло Апостолски ― родната куќа на генералот Михајло Апостолски во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата била продадена од страна на Мите Апостолски на семејството Ставреви (подоцна нарекувани Митеви) на 8 март 1947.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот на 9 август 2021. Посетено на 23 март 2022.
  2. Документ за купопродажба во сопственост на семејство Митеви, истражувал: Никола Милошевски, датум на извор: 6 август 2022, датум на пристап: 9 август 2022.