Зграда на Хотел Гарни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зграда на Хотел Гарни
Štip 14.JPG
Поглед на хотелот
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилнеокласицизам
ГрадШтип
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Зграда на Хотел Гарни — стара куќа во градот Штип, проглесна за значајно културно наследство на Македонија.[1]

Куќата се наоѓа на улицата „Маршал Тито“ бр. 40 и е во одлична состојба бидејќи денес во неа е сместен хотелот „Гарни“. Изградена е во неокласичен стил и се состои од приземје и кат.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Куќа на ул."Маршал Тито" бр.40“. Заштитено Културно Наследство Македонија. Посетено на 20 мај 2020 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]