Зграда на Хотел Гарни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на Хотел Гарни
Štip 14.JPG
Поглед на хотелот
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилнеокласицизам
ГрадШтип
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Зграда на Хотел Гарни — стара куќа во градот Штип, проглесна за значајно културно наследство на Македонија.[1]

Куќата се наоѓа на улицата „Маршал Тито“ бр. 40 и е во одлична состојба бидејќи денес во неа е сместен хотелот „Гарни“. Изградена е во неокласичен стил и се состои од приземје и кат.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Куќа на ул."Маршал Тито" бр.40“. Заштитено Културно Наследство Македонија. Посетено на 20 мај 2020 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]