Црква „Св. Архангел Михаил Главатов“ - Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил Главатов
Arhangel Mihail - Glavatov.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Штипска
Местоположба

Карта

Координати 41°44′16.9″N 22°11′28.5″E / 41.738028° СГШ; 22.191250° ИГД / 41.738028; 22.191250Координати: 41°44′16.9″N 22°11′28.5″E / 41.738028° СГШ; 22.191250° ИГД / 41.738028; 22.191250
Место Штип
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Завршено XIV век
Архитектонски опис

Св. Архангел Михаил Главатовсредновековна црква во градот Штип. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Црквата е сместена во маалото Стар Конак во центарот на градот. Денес е во дворот на Музичкото училиште. Се споменува во 1378 г. кога браќата властелини Константин и Јован Дејанови му ја подариле на светогорскиот манастир „Св. Пантелејмон“.[2] Подоцна храмот е преправан.[2] Во апсидата има зачувани фрагменти од изворниот фрескопис.[2] Иконите се од XIX век.

Во 1981 г. е извршена санација на црквата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 2,2 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1316. ISBN 978-608-203-024-1.
  3. „Брегалничка епархија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 10 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]