Куќа на Славчо Стојменски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Славчо Стојменски
Куќа на Славчо Стојменски, Штип, Македонија.jpg
Поглед на хотелот
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилстароградски
ГрадШтип
Земја Македонија
Технички податоци
Катови2

Куќа на Славчо Стојменски — стара куќа во градот Штип, проглесна за значајно културно наследство на Македонија.[1]

Сместена е на улицата „Славчо Стојменски“ бр. 29 и претставува роден дом на истоимениот народен херој Славчо Стојменски (1921 - 1943).[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Родна куќа на Народниот херој Славчо Стојменски“. Заштитено Културно Наследство Македонија. Посетено на 21 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]