Прејди на содржината

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 69 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 69
Куќата во 2021 година
Карта
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 69
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Завршена1825
СопственикСтанчеви
Технички податоци
Катови3

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 67староградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Согласно годината наведена над влезната врата, куќата е од 1825 година.

Куќата била надворешно реновирана 2005 или 2006 година од страна на сопственикот Трајче Станчев.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 март 2022.
  2. Изјава на Трајче Станчев - сопственик, истражувал: Никола Милошевски, датум на извор: 9 август 2022, датум на пристап: 9 август 2022.