Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 67 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 67
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 67 - Ново Село Штипско (3).jpg
Куќата во 2021 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 67
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Завршенапрва половина на 19 век
СопственикЛаскови и Стојанови;
Делипетрови (порано)
Технички податоци
Катови3

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 67староградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Се вели дека во оваа куќа престојувал Гоце Делчев кога учителствувал во Новоселското училиште.[2]

Куќата била сопственост на двајца браќа од семејството Делипетрови до 1971 година. Едниот брат, таа година го продал на семејството Ласкови вториот кат и левата половина од приземјето. Подоцна вториот брат, го продал десното приземје и првиот кат на семејството Стојанови.[2]

Надворешноста на куќата била реновирана во 2015 година во вредност од милион и двесте илјади денари, пари добиени од Министерството за култура (милион денари) и Општина Штип (двесте илјади денари).[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 март 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 Изјава на Зоран Ласков - сопственик, истражувал: Никола Милошевски, датум на извор: 6 август 2022, датум на пристап: 9 август 2022.