Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 26 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 26
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 26
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Урнатанепознато

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 26 ― урната куќа во Ново Село, Штип, Македонија. На нејзино место била изградена нова куќна градба. Старата градба е заведена како Културно наследство на Македонија.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Куќа на ул. К. Мисирков бр.26“. zkn.mk. Посетено на 30 март 2022.