Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45 - Ново Село Штипско (2).jpg
Куќата во 2021 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 45
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови2

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45староградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 март 2022.