Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Ново Село Штипско (4).jpg
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Новоселска
Местоположба

Карта

Место Ново Село
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1836
Завршено 1850
Архитектонски опис
Архит. тип Трокорабна базилика

Успение на Пресвета Богородица ― главната црква во штипското Ново Село и седиште на Новоселската парохија. Црквата претставува Споменик на културата заштитен со закон.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била отпочната со изградба во 1836 година и била завршена во 1850 година. Била изградена од градителот Андреја Дамјанов со неговата тајфа од браќа и претставува голема трикорабна базилика со пространи галерии на катот. Иконите на иконостасот се од истиот период, изработени од зограф Станислав Доспевски, Станилов, Вангелов, Крсте зограф, Теодосие, Папрадишки, Христо од Самоков, Захарија Самоковлија, а фрескоживописот на куполите се претпоставува дека е изработен во истиот период од Ѓорѓи Дамјанов. Длаборезот на иконостасот, балдахинот, царските двери и владичкиот престол се изработени во истиот период од Никола Дамјанов. Нема податоци кога и од кој архијереј е осветена.[2][3]

Во текот на 2015 година, биле реставрирани иконите со цел отворање на галерија на икони во самата црква. Зафатот бил со поддршка од Министерството за култура. Согласно до крајот на јануари 2015 година, биле реставрирани 35 икони.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 25 март 2022.
  2. „Црква Света Богородица (Ново Село)“. Општина Штип. Посетено на 2010-08-19.
  3. „Артикли“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 25 март 2022. Посетено на 25 март 2022.
  4. „Се реставрираат иконите во црквата „Успение на Пресвета Богородица" во Ново Село“. a1on.mk. 23 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 25 март 2022. Посетено на 25 март 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]