Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 30 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќа на Мијалкови
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 30 - Ново Село Штипско (1).jpg
Куќата во 2021 година
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 30
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
СопственикСемејство Мијалкови (порано)
Технички податоци
Катови2

Куќа на Мијалковистароградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија под називот Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 30.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот на 9 август 2021. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Куќа на ул. К. Мисирков бр.30“. zkn.mk. Посетено на 30 март 2022.