Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (4) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB)
result=Османлиска победа<br> [[Договор од Житваторок]]|
combatant1=[[Податотека:Flag of the Habsburg Monarchy.svg|25px]] [[Хабсбуршка Австрија]] <br>[[Податотека:Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg|25px]] [[Свето римско царство]] <br>[[Податотека:Flag of Wallachia.svg|25px]] [[Влахија]] <br>[[Податотека:Flag of Moldavia.svg|25px]] [[Молдавија]] <br>[[Податотека:Coat of arms of Transylvania.svg|20px]] [[Трансилванија]] <br>[[Податотека:Flag of the Cossack Hetmanat.svg|25px]] [[Запорешки козаци]] <br>[[Податотека:Croatia CoA 1990.svg|25px]] [[Хабсбуршка Хрватска]]<br>[[Податотека:Flag of Bohemia.svg|25px]] [[Кралство Бохемија]]<br>[[Податотека:Flag of New Spain.svg|25px]] [[Шпанија]] <br>[[Податотека:Flag of Serbia 1281.svg|25px]] [[Срби|Српски]] востаници<br>[[Податотека:Flag of the Papal States (pre 1808).svg|20px]] [[Папска држава]] <br>[[Податотека:Flag of Most Serene Republic of Venice.svg|25px]] [[Венецијанска република|Венеција]] <br>[[Податотека:Flag of Saxony.svg|20px]] [[Саксонија]]<br>[[Податотека:State flag simple of the Grand Duchy of Tuscany.svg|25px]] [[тоскана]] <br>[[Податотека:Flag of Shah Tahmasp I.svg|25px]] [[Персија]]<br>[[Податотека:Cross Order of Saint Stephanus.jpg|20px]] [[Витези на Свети Стефан]]<br>[[Податотека:Flag of Bulgaria.svg|20px]] [[Бугари|Бугарски]] востаници<br>[[Податотека:Coat of arms of the House of Este (1471).svg|20px]] [[ферара]]<br>[[Податотека:Coat of arms of the House of Gonzaga (1433).svg|20px]] [[Duchy of Mantua]]<br>[[Податотека:Flag of Savoie.svg|20px]] [[Војводство Савоја]]|
combatant2=[[Податотека:Flag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg|25px]] [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство]] <br>[[Податотека:Flag of the Crimean Tatar people.svg|25px]] [[Кримско ханство]] <br> [[Податотека:Flag of the Nogai people.png|25px]] [[Ногаиски каганат]]|
commander1=[[Рудолф II (Свето Римско Царство)|Рудолф II]]<br /> [[Иштиван Боскај]]<br /> [[Ѓеорги Турзо]]<br />
[[Херман Христоф Русворм]]<br /> [[Ѓоргио Баста]]<br />|
}}
{{Битки во Триесетгодишната османлиска војна}}
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката монархија]] и [[ОсманлискаОсманлиско империјаЦарство|Османлиското Царство]].
 
На страната на Хабсбуршката монархија биле [[Австрија]], [[Кралство Унгарија]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Трансилванија]], [[Влахија]], [[Молдавија]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Ферара]], [[Тоскана]], [[Мантова]] и други. По помали престелки во [[1591]] година, војната започнала на [[29 јули]] [[1593]] година кога војската на Османлиското Царство предводена од [[Синан-паша]] започнала воема кампања против Хабсбуршката монархија. [[Османлии]]те ги зазеле градовите Ѓор и Киомаром. Во [[1595]] година бил создаден христијански сојуз од страна на [[папа Климент VIII]], кој бил потпишан во [[Прага]] од страна на [[Рудолф II (Светп римско царство)|Рудолф II]], [[Арон Тиранул]], [[Сигисмунд Батори]]. Целта на сојузот била да се протера Османлиското Царство од [[Унгарија]].

Прегледник