Прејди на содржината

Битка кај Калугарени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Калугарени
Дел од the Османлиски војни во Европа
Долгата војна во Унгарија
Датум 23 август 1595
Место Калугарени
Исход влашка победа
Завојувани страни
Влашка Османлиско Царство
Команданти и водачи
Михаел Храриот
Коџа Синан-паша
Сила
10,000 Власи 100,000 [1][2]
Жртви и загуби
непознато непознато


Битката кај Калугарени се одвила помеѓу Османлиското Царство и Влашка на 23 август 1595 година.

Битката кај Калугарени била една од најважните во историјата на модерна Романија. Таа започнала на 23 август 1595 година меѓу силите на Михаил Храбриот и османлиската армија на чело со Коџа Синан-паша. Оваа битка претставува дел од т.н. Долга војна во Унгарија.

На страната на Османлиите имало околу 100.000 војници но се претпоставува дека оваа војска не била целосно на бојното поле кај Калугарени, туку нивната бројка изнесувала околу 30.000 - 40.000 а останатите се наоѓале во околината на Унгарија. Од друга страна Михаил Храбриот имал армија од околу 16.000 војници.

Жртвите од конфликтот се оценуват на околу 1.000 Власи додека Османлиите имале околу 10.000. По битката Синан-паша заминал кон Букурешт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bogdan Murgescu, Ovidiu Cristea, Ioan Aurel Pop and Marius Diaconescu. „(Romanian)A câştigat Mihai Viteazul bătălia de la Călugăreni? (Did Michaela the Brave win the Battle of Calugareni?)“. Historia. Архивирано од изворникот на 2010-04-25. Посетено на 2010-04-26.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Haluk Arif, (2004) "Devlet". Kitabi Indirim Insat.