Битка кај Сисак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Сисак
Дел од Османлиски војни во Европа
Долгата војна во Унгарија
Sziszeki csata (1593).JPG
Датум 22 јуни 1593
Место Сисак, Хабсбуршка монархија 45°28′ СГШ 16°23′ ИГД / 
Исход христијанска победа[1]
Завојувани страни
 Османлиско Царство  Habsburg Monarchy
Сила
12,000[2]-16,000[3][4] 4,300-5,800
  • 300[5]-800[6] бранители на градот
  • 4,000[4]-5,000[7]коњаница и пешадија
Жртви и загуби
8,000[3] 500[8]


Битката кај Сисак од 1593 година претставувала значајна победа на христијанскиот свет над Османлиите. Хасан-паша Предоевиќ бил на чело на муслиманските сили додека Светата Римска Империја била предводена од страна на австрискиот генерал Рупрехт фон Егенберг.

По склучувањето на мир во 1590 година меѓу Мурат III и Персија, султанот започнал преговори со Рудолф II за потпишување мир кој требало да трае осум години. Во 1591 година Хасан-паша Предоевиќ кој бил личен пријател на големиот везир Синан-паша започнал тригодишна војна па поради ова бил нарушен и претходно потпишаниот мир. Во 1591 започнала првата опсада на Сисак и истата траела само четири дена. Како контранапад, хрватскиот бан Тома Бакиќ го ослободил градот Мославина, а како одмазда Хасан започнал со опожарување на неколку населени места. По овој напад се состанал Хрватскиот собор и донел одлука за целосно востание заедно со сите хрватски управители, духовни водачи, граѓани итн. Во пролетта 1592 година, Хасан тргнал во нов напад, а претходно бил изграден градот Јенихисар или Петриња. По ова го освоил градот Бихаќ, а по ова следувал нов напад кон Сисак.

Во јуни 1593 година, Хасан-паша ја ставил под опсада тврдината која била бранета од околу 800 војници наспроти 12.000 турска армија. На 22 јуни започнала одлучувачка битка во кое христијанските сили добиле големо засилување. Во битката христијаните победиле, а самиот Хасан-паша бил убиен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. August Dimitz: History of Carniola Volume III: From Ancient Times to the Year 1813 with Special Consideration of Cultural Development, Xlibris Corporation, 2013, p. 168-171
  2. Oto Luthar: The Land Between: A History of Slovenia (Peter Lang GmbH, 2008), p. 215
  3. 3,0 3,1 Joseph von Hammer-Purgstall, Geschichte des Osmanischen Reiches. Vol.4: Vom Regierungsantritte Murad des Dritten bis zur zweyten Entthronung Mustafa des Ersten 1574–1623, Budapest: C. A. Hartleben, 1829, p. 218 and footnote with reference to the greatly differing figures in Turkish sources, e.g. Mustafa Naima,Tarichi Naima (i.e. "Naima's History"), Constantinople 1734, vol.I, p. 43 f. (Annals of the Turkish Empire: from 1591 to 1659. Transl. Charles Fraser. London: Oriental Translation Fund, 1832), and Austrian sources, e.g. Franz Christoph von Khevenhüller (1588–1650), Annales Ferdinandei, Leipzig: Weidmann 1721–1726, vol. IV, p. 1093.
  4. 4,0 4,1 Ive Mažuran: Povijest Hrvatske od 15. stoljeća do 18. stoljeća, p. 146
  5. Vjekoslav Klaić: Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX. stoljeća, Knjiga peta, Zagreb, 1988, p. 496
  6. Ivo Goldstein: Sisačka bitka 1593., Zagreb, 1994, p. 104
  7. Ferdo Šišić: Povijest Hrvata; pregled povijesti hrvatskog naroda 600 – 1918, p. 305-306, Zagreb ISBN 953-214-197-9
  8. Bánlaky József: A magyar nemzet hadtörténelme; A sziszeki csata 1593 június 22.-én