СОС Детско Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
СОС Детско Село
КратенкаСОС
Гесло„Ниту едно дете да не расте само“
Основана1949; пред 75 години (1949)
ВидМеѓународна НВО
Правен статусактивна
Целхуманитарна помош
СедиштеИнсбрук, Австрија
ОсновачХерман Гмајнер
Мреж. местоsos.org.mk

СОС Детско Село — независна, невладина, непрофитна меѓународна организација со седиште во Инсбрук, Австрија.[1] Организацијата обезбедува хуманитарна помош за деца од ранливи категории и ги штити нивните интереси и права во државите ширум светот. Првото СОС Детско Село било основано во 1949 г. во покраината Тирол, Австрија од австрискиот филантроп Херман Гмајнер,[2] по согледување дека многу деца останале напуштени и сираци по крајот на Втората светска војна. Денес СОС Детско Село е активно во повеќе од 135 земји во светот.[3]

СОС Детско Село обезбедува згрижувачко семејство за децата без соодветна родителска грижа. Деца од различна возраст и потекло живеат заедно во куќа со родител со постојано присуство, обично жена која има улога на мајка на децата. Најчесто има 6 до 15 куќи во типичното СОС детско село. Освен дом за децата без родители, СОС има развиено повеќе програми и институции за поддршка на социјално загрозените и осиромашени семејства. Заклучно со 2017, повеќе од 85,000 деца и млади биле вдомени во СОС детските села или младинските установи. Дополнителни 3,8 милиони деца и родители биле вклучени во програмите од СОС.

СОС Детско Село функционира од владини и приватни донатори. Здружението во Македонија било основано во 2001, додека првото дете било згрижено во 2002 година. Освен вдомување, СОС делува превентивно кај семејствата во социјален ризик и спречува децата да останат без родителска грижа. Македонското СОС Детско Село нуди советодавна услуга за овие семејства, а има учествувано и во подготовка на закони од областа на социјалната политика и заштита на детските права.

Кампањи[уреди | уреди извор]

Ајде да менуваме животи![уреди | уреди извор]

Од септември 2021 г. СОС Детско Село во Македонија започнало кампања под слоганот Ајде да менуваме животи! со цел стекнување „СОС пријатели“, односно посветени месечни донатори, чии средства се наменети за поддршка на децата и младите од СОС Детско Село. Во кампањата се ангажирани СОС претставници на терен, кои им објаснуваат на потенцијалните донатори за работата на СОС Детско Село, и помагаат за остварување на мисијата на СОС.[4]

Меѓународни претставништва[уреди | уреди извор]

СОС Детско Село е присутно во повеќе од 135 земји во светот, кои се наведени подолу по региони. СОС претставништвата во овие земји обезбедуваат активна поддршка за децата и семејствата. Во државите означени со ѕвездичка СОС Детско Село е присутно како канцеларија чија задача е собирање средства и создавање јавна свест за овие социјално ранливи категории.

Африка[5][уреди | уреди извор]

Алжир Алжир Ангола Ангола Бенин Бенин Боцвана Боцвана Буркина Фасо Буркина Фасо Бурунди Бурунди Камерун Камерун
Зелен ’Рт Зелен Рт ЦАР Централноафриканска Република Чад Чад Брег на Слоновата Коска Брегот на Слоновата Коска ДР Конго Демократска Република Конго Џибути Џибути Египет Египет
Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја Етиопија Етиопија Гамбија Гамбија Гана Гана Гвинеја Гвинеја Гвинеја-Бисао Гвинеја-Бисао Кенија Кенија
Лесото Лесото Либерија Либерија Мадагаскар Мадагаскар Малави Малави Мали Мали Маврициус Маврициус Мароко Мароко
Мозамбик Мозамбик Намибија Намибија Нигер Нигер НигеријаНигерија Руанда Руанда Сенегал Сенегал Сиера Леоне Сиера Леоне
Сомалија Сомалија Сомалиленд Сомалиленд ЈАР Јужна Африка Јужен Судан Јужен Судан Судан Судан Есватини Свазиленд Танзанија Танзанија
Того Того Тунис Тунис Уганда Уганда Замбија Замбија Зимбабве Зимбабве

Америка[6][уреди | уреди извор]

Аргентина Аргентина Боливија Боливија Бразил Бразил Канада Канада Чиле Чиле Костарика Костарика Доминиканска Република Доминиканска Република Колумбија Колумбија
ЕквадорЕквадор Ел Салвадор Ел Салвадор ГватемалаГватемала Хаити Хаити ХондурасХондурас Јамајка Јамајка Мексико Мексико
Никарагва Никарагва ПанамаПанама Парагвај Парагвај Перу Перу Уругвај Уругвај САД Соединети Американски Држави Венецуела Венецуела

Азија[7][уреди | уреди извор]

Ерменија Ерменија Азербејџан Азербејџан Бахреин Бахреин Бангладеш Бангладеш Камбоџа Камбоџа Кина Кина Грузија Грузија
ИндијаИндија Индонезија Индонезија ИзраелИзраел ЈапонијаЈапонија ЈорданЈордан Казахстан Казахстан Кувајт Кувајт
Киргистан Киргистан Лаос Лаос Либан Либан Монголија Монголија Непал Непал Оман Оман Катар Катар
Пакистан Пакистан Палестински територии Палестина Филипини Филипини Саудиска Арабија Саудиска Арабија Јужна Кореја Јужна Кореја Шри Ланка Шри Ланка Сирија Сирија
Тајван Тајван Тајланд Тајланд ОАР Обединети Арапски Емирати* Узбекистан Узбекистан Виетнам Виетнам

Европа[8][уреди | уреди извор]

Албанија Албанија Австрија Австрија Белорусија Белорусија Белгија Белгија Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Бугарија Бугарија Хрватска Хрватска
Чешка Чешка Данска Данска* Естонија Естонија Финска Финска Франција Франција Германија Германија Грција Грција
Унгарија Унгарија Исланд Исланд* Италија Италија Косово Косово Латвија Летонија Литванија Литванија Луксембург Луксембург
Македонија Македонија Холандија Холандија* Северен Кипар Северен Кипар Норвешка Норвешка Полска Полска Португалија Португалија Романија Романија
Русија Русија Србија Србија Шпанија Шпанија ШведскаШведска* Швајцарија Швајцарија* Украина Украина Обединето Кралство Обединето Кралство*

Океанија[9][уреди | уреди извор]

Австралија Австралија* Француска Полинезија Француска Полинезија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 'SOS Children's Villages contributing to nation-building'.
  2. James, George (27 April 1986). „Hermann Gmeiner Of Austria, 66; Established Shelters For Children“. The New York Times.
  3. „Facts & Figures“ (PDF).
  4. Ајде да менуваме животи!
  5. СОС Детско Село во Африка
  6. СОС Детско Село во Америка
  7. СОС Детско Село во Азија
  8. СОС Детско Село во Европа
  9. СОС Детско Село во Океанија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]