Шимане (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Шимане)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата префектурата Шимане

Шимане (јапонски:島根県; Shimane-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Мацуе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]