Хјого (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Хјого)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Хјого

Хјого (јапонски:兵庫県; Hyōgo-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Кобе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]