Ниигата (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Ниигата)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Ниигата

Ниигата (јапонски:新潟県; Niigata-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Хоншу. Главен град е Ниигата. Во превод, името на градот значи „Нова лагуна“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]