Зале (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Залекрајс)
Прејди на: содржини, барај
Залекрајс
Landkreis Saalekreis
Округ
Грб на ЗалекрајсLandkreis Saalekreis
Грб
Saalekreis in S-A.svg
Земја  Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Адм. цент. Мерзебург
Површина
 • Вкупна 1.433 км2
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно 186.431
 • Густина 130/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. SK, MER, MQ, QFT
Мреж. место www.saalekreis.de

Зале (германски: Saalekreis) — округ (Kreis) во Саксонија-Анхалт, Германија. Седиштето на округот е во Мерзебург. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Кифхојзер (Тирингија), Мансфелд-Јужен Харц, Залцланд, Анхалт-Битерфелд, Нордзаксен, Лајпциг (двата во Саксонија) и Бургенланд. Слободниот град Хале е целосно опкружен од округот Зале.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Мерзебург-Кверфурт и Зал како дел од реформа на окрузите во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Зале се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини Општински заедници
 1. Бад Диренберг
 2. Бад Лаухштет
 3. Браунсбедра
 4. Ландсберг
 5. Лебејин-Ветин
 6. Мерзебург
 7. Михелн
 8. Кверфурт
 1. Кабелскетал
 2. Лојна
 3. Петерсберг
 4. Залцатал
 5. Шкопау
 6. Тојчентал

Вајда-Ланд

 1. Барнштет
 2. Фарнштет
 3. Немсдорф-Герендорф1
 4. Обхаузен
 5. Шраплау2
 6. Штајгра
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]