Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 112 бајти ,  пред 3 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 13 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
=== Статии и мрежни места ===
* [http://tsunami.name База со податоци за цунами со детални статистики]
* [http://www.geo-world.org/tsunami Мрежно место за образование во врска со цунамито] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20070102083157/http://geo-world.org/tsunami/ |date=2007-01-02 }}
* [http://www.pbs.org/nova/tsunami/ NOVA: Бранот кој го потресе светот] — Мрежно место и специјален извештај снимен во деновите на цунамито од 2004 во Индискиот Океан.
* [http://www.tsunami.noaa.gov/ NOAA цунами] — Општ опис на цунамите и улогата на американската агенција NOAA во [http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html справувањето со цунами непогоди] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060324/http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html |date=2006-08-22 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/prepare.html готовност] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060138/http://www.tsunami.noaa.gov/prepare.html |date=2006-08-22 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/education.html образование] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060803102225/http://www.tsunami.noaa.gov/education.html |date=2006-08-03 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/warnings_forecasts.html предвидувања и предупредувања] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110418221600/http://www.tsunami.noaa.gov/warnings_forecasts.html |date=2011-04-18 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/responding.html одговор] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060336/http://www.tsunami.noaa.gov/responding.html |date=2006-08-22 }} и [http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html истражување] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060324/http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html |date=2006-08-22 }}.
29.743

уредувања

Прегледник