Прејди на содржината

Сага (префектура)

Координати: 33°16′59″N 130°9′59″E / 33.28306° СГШ; 130.16639° ИГД / 33.28306; 130.16639
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Сага)

33°16′59″N 130°9′59″E / 33.28306° СГШ; 130.16639° ИГД / 33.28306; 130.16639

Локацијата на префектурата Сага во Јапонија

Сага (јапонски:佐賀県; Saga-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Сага.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]