Мијазаки (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Мијазаки)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Мијазаки

Мијазаки (јапонски:宮崎県; Miyazaki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Мијазаки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]