Кумамото (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Кумамото)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Кумамото во Јапонија

Кумамото (јапонски:熊本県,; Kumamoto-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главени град е Кумамото.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]