Кагошима (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Кагошима)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Кагошима

Кагошима (јапонски:鹿児島県; Kagoshima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главени град е Кагошима.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]