Ехиме (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Ехиме)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Ехиме

Ехиме (јапонски:愛媛県; Ehime-ken) е префектура на северозападниот дел на островот Шикоку. Главен град е Мацујама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]