Леонардо Араухо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леонардо
Леонардо во 2013 година
Лични податоци
Полно име Леонардо Насименто де Араухо
Роден на 5 септември 1969(1969-09-05)(54 г.)
Роден во Нитерој, Бразил
Висина 1.78 m
Позиција среден ред, напад
Младинска кариера
1984–1987 Фламенго Фламенго
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987–1990 Фламенго Фламенго 52 (0)
1990–1991 Сао Пауло Сао Пауло 44 (1)
1991–1993 Валенсија Валенсија 70 (7)
1993–1994 Сао Пауло Сао Пауло 12 (3)
1994–1996 ФК Кашима Антлерс 49 (30)
1996–1997 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 34 (7)
1997–2001 Милан Милан 96 (22)
2001 Сао Пауло Сао Пауло 13 (0)
2002 Фламенго Фламенго 0 (0)
2002–2003 Милан Милан 1 (0)
Вкупно 371 (70)
Репрезентација
1989 Бразил Бразил 20 6 (1)
1990–2001 Бразил Бразил 55 (7)
Тренер на екипи
2009–2010 Милан Милан
2010–2011 Интер Интер
2017 Анталијаспор Анталијаспор
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Леонардо Насименто де Араухо (роден на 5 септември 1969 година), познат како Леонардо Араухо или едноставно како Леонардо — бразилски фудбалски извршен директор и поранешен играч и менаџер. Последен пат бил спортски директор на клубот од Лига 1, Париз Сен Жермен до мај 2022 година.

Како разновиден играч, Леонардо настапувал на неколку позиции во текот на неговата кариера, вклучително и како офанзивен играч за врска, лево крило и лев бек; неговиот најпознат и најуспешен период бил во Милан, во улога на офанзивен играч за врска (или треквартист) зад напаѓачите.[1] Играл за тимови во Бразил, Шпанија, Јапонија, Франција и Италија, освојувајќи титули со Фламенго, Сао Паоло, Кашима Антлерс и Милан.

Како поранешен репрезентативец на Бразил, тој бил дел од победничката екипа на Светското првенство во 1994 година, како и во тимот што завршил како второпласиран во изданието на турнирот во 1998 година. Тој, исто така, ја претставувал својата нација на два турнири во Копа Америка, стигнувајќи до финалето во 1995 година и освојувајќи ја титулата во 1997 година, а исто така и во Купот на конфедерации на ФИФА во истата година.

По неговото пензионирање, Леонардо, исто така, служел како тренер за италијанскиот тим Милан, и последователно како тренер на ривалите Интер, каде што ја освоил титулата во Купот на Италија во 2011 година. Од 2011 до 2013 година бил спортски директор на неговиот поранешен клуб Париз Сен Жермен (ПСЖ). Тој бил тренер на Анталијаспор во 2017 година пред да се врати во Милан како спортски директор во 2018 година. Во 2019 година, Леонардо се вратил во ПСЖ како спортски директор, додека не бил отпуштен во 2022 година.

Ран и личен живот[уреди | уреди извор]

Леонардо е роден и израснат во Нитерои, Бразил. 

Разведен од првата сопруга со која имал три деца (едно момче, две девојчиња), тој се оженил со водителката на Скај Италија, Ана Било, со која има два сина.[2][3][4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Леонардо ја започнал својата кариера во бразилскиот клуб Фламенго во 1987 година; на само 17 години, му била дадена можност да игра со својот херој Зико плус Леандро, Бебето и Ренато Гаучо и да учествува во освојувањето на неговото прво бразилско првенство.  Во 1990 година, Леонардо потпишал со Сао Паоло, а во 1991 година, Леонардо, Раи и други млади таленти биле собрани како дел тимот бразилската легенда Тел Сантана. 

Подоцна истата година, тој се префрлил во европскиот фудбал, потпишувајќи со шпанскиот клуб Валенсија. По две сезони со Валенсија, тој се вратил во Бразил на краток престој со Сао Паоло во 1993 година, за кое време тимот освоил неколку титули, вклучувајќи го и престижниот Копа Либертадорес и Интерконтиненталниот куп.

Во 1994 година, по Светското првенство, Леонардо потпишал со Кашима Антлерс од новоформираната јапонска Ј1 лига. Леонардо го продолжил својот успех во Кашима, повторно играјќи со својот идол и пријател Зико. Во 1996 година, тој се вратил во Европа, овој пат потпишувајќи со францускиот клуб Париз Сен Жермен (ПСЖ), каде што повторно се покажал како успешен, а една од неговите цели им помогнало да го исфрлат Ливерпул од полуфиналето на Купот на победниците на куповите на УЕФА.

Во овој момент од неговата кариера, Леонардо главно престанал да игра како лев бек и се преселил во средниот ред, понекогаш на левото крило, а понекогаш во центарот, како напреден плејмејкер или како помошен напаѓач, поради неговите технички вештини, визија и тактичка интелигенција.[1] Веќе во Јапонија, ова резултирачп со некои спектакуларни голови за Леонардо, тренд кој продолжил и во Европа.

Во летото 1997 година, тој потпишал со италијанскиот тим Милан за 8,5 милиони евра од ПСЖ. Со Милан, тој станал истакнат дел од левата крилна постава исполнета со ѕвезди. Тој одиграл цели четири сезони со клубот, освојувајќи ја титулата во Серија А во 1998-99 година, во која одиграл клучна улога со неговите плодни игри, постигнувајќи 12 гола. Вкупно, тој постигнал 22 гола на 177 натпревари за Милан, пред да се врати во Бразил со Сао Паоло и Фламенго. Подоцна се вратил во Милан и ја завршил кариерата со тимот во 2003 година, освојувајќи ја титулата во Копа Италија во 2002-03.[1][5]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Леонардо бил дел од репрезентацијата на Бразил до 20 години која се пласирала на третото место на Светското младинско првенство во 1989 година. Тој го направил своето целосно меѓународно деби за Бразил во 1990 година. Тој бил избран за лев бек за Светското првенство 1994 година, држејќи го младиот Роберто Карлос надвор од тимот, на големо незадоволство на вториот. Леонардо играл добро на првите натпревари, но потоа добил суспензија од четири натпревари поради удар со лакт во главата на американскиот играч од средниот ред Таб Рамос, предизвикувајќи фрактура на черепот што го хоспитализирала три и пол месеци. Суспензијата на Леонардо го спречила да учествува во преостанатиот дел од турнирот. Тоа било втора најдолга забрана изречена во историјата на Светските првенства, по суспензијата од осум натпревари на Мауро Тасоти поради кршење на носот на Луис Енрике на истиот турнир. Во 1995 година, тој учествувал на Копа Америка со Бразил, каде што тимот стигнал до финалето.

Во 1997 година, Леонардо го добил дресот со број 10 за националниот тим. Тој бил важен член на тимот што ја освоил Копа Америка во 1997 година, а исто така го освоил и Купот на Конфедерации на ФИФА подоцна истата година.

Леонардо ги одиграл сите седум натпревари во неговиот втор Светски куп, помагајќи му на Бразил да заврши на второто место. Во натпреварот од второто воведно коло против Мароко, тој упатил еден шут и почнал да слави, но подоцна голот бил прогласен за оф-сајд. Последен пат бил избран да игра за Бразил во квалификациската кампања за Светското првенство во 2002 година и ја завршил својата репрезентативна кариера во 2002 година со 60 натпревари и 8 гола за Бразил.

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Разновиден играч од средниот ред, Леонардо бил способен да игра на неколку позиции долж теренот; неговата фаворизирана улога била како плејмејкер во средниот ред, или како лево крило, или во поцентрална улога, како офанзивен играч за врска или како помошен напаѓач, поради неговата способност да создава шанси за соиграчите, иако исто така бил способен да функционира како централен играч од средниот ред, во длабока играчка улога, како напаѓач, па дури и бил распореден како лев бек или крилен бек во текот на неговата кариера, особено во младоста. Елегантниот и креативен играч, Леонардо главно се сметал за неговите извонредни технички вештини, како и неговата визија и тактичка интелигенција како фудбалер, што го направило одличен давател на асистенции, иако бил способен да постигнува голови, но и да ги создава, поради неговата прецизност од директните слободни удари и моќната ударна способност од далечина, и бил познат како специјалист за ситуации со мртва топка. И покрај неговиот талент и репутација како еден од најдобрите бразилски фудбалери на неговата генерација, тој исто така често бил подложен на повреди во текот на неговата кариера.[1][5][6][7][8][9][10]

Надвор од фудбалот[уреди | уреди извор]

Од 2002 година, Леонардо се посветил на социјалните работи со Fundação Gol de Letra, заедно со неговиот пријател, поранешен играч Раи. 

Леонардо работел за телевизијата Би-Би-Си во Обединетото Кралство за време на Светското првенство во 2006 година како еден од нивните аналитичари на натпреварот на денот, заедно со друг поранешен победник на Светскиот куп, Марсел Десаили. Тој повторно се појавил како аналитичар на натпреварот на денот на 1 јуни 2007 година заедно со Алан Хансен и Алан Ширер. Ова бил првиот натпревар на Англија на новиот стадион Вембли кој завршил 1–1 со Бразил. 

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Леонардо

Во декември 2007 година, Леонардо бил интервјуиран за испразнетото место директор наВест Хем Јунајтед.[11]

Милан[уреди | уреди извор]

Во почетокот на 2008 година, Леонардо бил назначен за технички директор на неговиот поранешен клуб Милан. Подоцна истата година, тој добил италијанско државјанство по 12 години престој во Италија како жител.[12]

Откако Карло Анчелоти го напуштил Милан за да стане менаџер на Челси на крајот на мај 2009 година, Леонардо бил именуван за главен тренер на Милан [13][14] и покрај тоа што сè уште ги немал потребните тренерски сертификати (тој требало да посетува тренерски курс на УЕФА А во јуни 2009 година).[15] Тој, сепак, бил ослободен од барањето УЕФА Про лиценца, која е задолжителна за менаџерите во Серија А, поради тоа што бил поранешен победник на Светското првенство како играч.[16] Леонардо не губел време да изјави дека сака неговиот тим да игра атрактивен напаѓачки фудбал, дури и повикувајќи се на името на неговиот стар ментор, Тел Сантана.[17]

По лошиот почеток на сезоната, со шокантен пораз со 0-4 од ривалот Интер, кој започнал со шпекулации за негово евентуално отпуштање од тренерското место во Милан, резултатите почнале да се подобруваат за росонерите под Леонардо, исто така благодарение на примената на тактика 4–2–1–3 (наречена и „4–2–фантазија“ од потпретседателот на Милан, Адријано Галијани). Оваа тактика, сосема невообичаена во италијанскиот фудбал и многу фокусирана на креативните играчи како Роналдињо, Андреја Пирло и Кларенс Сидорф, го навело Милан до подобри резултати и на ниво на Серија А и на ниво на УЕФА Лигата на шампионите, вклучувајќи извонредна победа од 3-2 на Сантјаго Бернабеу против Реал Мадрид и победа од 3–0 на гости кај Јувентус, која му овозможило на тимот на Леонардо да заврши на второто место на половина од сезоната, шест бода помалку од лидерот Интер со натпревар помалку. Сепак, патот до финалето на Лигата на шампионите бил прерано запрен бидејќи Милан бил елиминиран во првата нокаут рунда од Манчестер Јунајтед во вкупниот пораз од 2–7 (2–3, 0–4).

Во последните недели од сезоната се шпекулирало дека Леонардо би можел да го напушти Милан на крајот на сезоната. Во април 2010 година, Леонардо ги потврдил несогласувања со сопственикот на клубот и премиер на Италија, Силвио Берлускони, дефинирајќи ја нивната врска како „тешка“.[18] Било потврдено дека Леонардо ќе го напушти Милан по меѓусебен договор по завршувањето на сезоната на натпреварот против Јувентус.[19] Леонардо емоционално се збогувал со преполниот Сан Сиро, додека го водел последниот натпревар на неговата екипа со победата од 3–0 против Јувентус. 

Интер[уреди | уреди извор]

На 24 декември 2010 година, по неколкудневни шпекулации, било потврдено дека Леонардо ќе ја преземе функцијата тренер на новиот шампион на Светското клупско првенство на ФИФА, Интер, заменувајќи го Рафаел Бенитес во малку контроверзен потег, поради долгата кариера на Бразилецот во Милан како играч и менаџер; тој договорил 18-месечен договор што требало да истече на 30 јуни 2012 година.[20] Леонардо започнал исклучително добро, собрал 30 поени од 12 натпревари со просек од 2,5 поени по натпревар, подобар од неговите претходници Бенитес и Жозе Мурињо. На 6 март 2011 година, Леонардо поставил нов рекорд во италијанската Серија А со собирање 33 поени во 13 натпревари; Претходниот рекорд бил 32 поени во 13 натпревари, постигнат од Фабио Капело во 2004-2005 година.

На 15 март 2011 година, Леонардо го предводел Интер до незаборавна победа од 3-2 во Лигата на шампионите на гости над Баерн Минхен на Алијанц Арената во осминафиналето, откако го загубил првиот натпревар на домашен терен. На 2 април 2011 година, Интер загубил со 3-0 против својот лут ривал Милан, а кога Интер, две недели подоцна, загубил со 2-0 од борецот за испаѓање Парма, амбициите за титулата на клубот практично завршиле. На 6 април, Интер загубил со 5–2 од Шалке 04 во четврт-финалето на Лигата на шампионите. На 29 мај 2011 година, Интер го победил Палермо со 3–1 за да му го дал на Леонардо неговиот прв и единствен трофеј како менаџер на Интер, Купот на Италија. Тој поднел оставка на 18 јуни.

Извршна кариера[уреди | уреди извор]

Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

Во јуни 2011 година, се појавиле шпекулации за иднината на Леонардо во Интер, откако некои медиуми цитирале за разговори помеѓу него и новите катарски сопственици на Париз Сен Жермен, каде Леонардо веќе поминал една сезона како играч во сезоната 1996-97. После тоа, претседателот на Интер, Масимо Морати, почнал да бара замена за Леонардо, а потоа го ангажирал поранешниот тренер на Џенова, Џан Пјеро Гасперини како нов тренер и потоа го ослободил Леонардо од неговиот договор. Во јули 2011 година, Леонардо тогаш бил претставен како нов директор на ПСЖ, кој бил одговорен за главните одлуки на клубот за трансфер пазарот. Неговите први засилувања вклучувале неколку играчи од висок профил од Серија А, како што се Џереми Менез, Мохамед Сисоко, Салваторе Сиригу, Хавиер Пасторе и Тијаго Мота, и бил главниот мозок зад назначувањето на неговиот пријател Карло Анчелоти за главен тренер на ПСЖ.

Во мај 2013 година, Леонардо бил суспендиран на девет месеци, откако бил обвинет дека турнал судија на крајот на натпреварот против Валенсиен во кој Тијаго Силва бил исклучен.[21] Забраната била продолжена на 13 месеци во јули 2013 година. На 10 јули, тој поднел оставка како спортски директор и го напуштил францускиот шампион на крајот на август.[22] Неговата забрана била укината во јуни 2014 година од страна на Административниот трибунал во Париз, по што тој најавил дека ќе ја тужи Француската фудбалска федерација за „професионална“ и „морална“ отштета.[23][24]

Милан[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година, по промената на сопственоста во Милан и смената на Марко Фасоне и Масимилијано Мирабели од нивните соодветни улоги како извршен директор и директор на фудбалот, новите сопственици на клубот Елиот Менаџмент Корпорејшн го објавиле назначувањето на Леонардо за нов спортски директор.[25] Во негово својство, тој исто така служел и како директор и ги подржал привлекувањето на Гонсало Игуаин и Матија Калдара од Јувентус како негови први две засилувања.[26][27]

Во декември 2018 година, тој ја добил својата диплома за спортски директор преку Техничкиот центар Коверчијано.[28]

Враќање во Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

На 1 јули 2019 година, било објавено дека Леонардо ќе биде новиот спортски директор на Париз Сен Жермен по неговото заминување од Милан на заедничка согласност.[29]

Во сезоната 2019-2020, Леонардо направил неколку засилувања за ПСЖ, вклучувајќи ги Абду Дијало, Андер Херера, Идриса Гује, Мауро Икарди, Пабло Сарабија и Кејлор Навас. Клубот продолжил со комплетирање на домашната тројна круна и завршил како вицешампион во Лигата на шампионите на УЕФА, прво финале за Париз.[30]

Во мај 2022 година, Леонардо бил отпуштен од Париз Сен Жермен. И покрај неговите успешни обиди да го убеди Нејмар да остане во Париз, набљудувачите генерално го сметаат Леонардо дека има негативно влијание врз развојот на ПСЖ за време на неговиот втор период како спортски директор.[31]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Национален куп Континентално Останато Вкупно
Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Фламенго 1987 Серија А 18 0 18 0
1988 18 0 3 0 22 0 43 0
1989 16 0 8 0 1 0 20 1 45 1
1990 4 3 21 0 25 3
Вкупно 52 0 12 3 4 0 63 1 131 4
Сао Пауло 1990 Серија А 22 0 22 0
1991 22 1 22 1
Вкупно 44 1 44 1
Валенсија 1991–92 Примера 36 4 10 3 46 7
1992–93 34 3 4 0 2 0 40 3
Вкупно 70 7 14 3 2 0 86 10
Сао Пауло 1993 Серија А 12 3 5 2 1 0 18 5
1994 1 1 23 9 24 10
Вкупно 12 3 6 3 24 9 42 15
Кашима Антлерс 1994 Ј1 лига 9 7 1 0 10 7
1995 28 17 3 1 31 18
1996 12 6 10 5 22 11
Вкупно 49 30 14 6 63 36
Париз Сен Жермен 1996–97 Лига 1 32 7 2 0 7 3 2 0 43 10
1997–98 2 0 1 0 3 0
Вкупно 34 7 2 0 8 3 2 0 46 13
Милан 1997–98 Серија А 27 3 5 1 32 4
1998–99 27 12 2 0 29 12
1999–00 20 4 1 1 5 1 0 0 26 6
2000–01 22 3 5 2 5 1 32 6
Вкупно 96 22 13 4 10 2 0 0 119 28
Сао Пауло 2001 Серија А 13 0 5 0 18 0
Фламенго 2002 Серија А 1 0 6 1 7 1
Милан 2002–03 Серија А 1 0 4 2 5 2
Вкупно 371 70 59 18 31 8 100 11 561 107

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Бразил
година Настапи Голови
1990 2 0
1991 3 0
1993 2 0
1994 9 0
1995 7 2
1996 3 0
1997 17 4
1998 8 0
1999 2 1
2001 2 0
Вкупно 55 7

Менаџерска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 30 мај 2011
Екипа Од До Натпреварување Скор
Н П Н П Поб % ДГ ПГ ГР
Милан 1 јуни 2009 16 мај 2010 Серија А &1000000000000003800000038 &1000000000000002000000020 &1000000000000001000000010 &100000000000000080000008 &1000000000000526300000052,63 60 39 +21
Куп на Италија &100000000000000020000002 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &1000000000000500000000050,00 2 2 0
Европа &100000000000000080000008 &100000000000000020000002 &100000000000000030000003 &100000000000000030000003 &1000000000000250000000025,00 10 14 –4
Total &1000000000000004800000048 &1000000000000002300000023 &1000000000000001300000013 &1000000000000001200000012 &1000000000000479200000047,92 72 55 +17
Интер 29 декември 2010 1 јули 2011 Серија А &1000000000000002300000023 &1000000000000001700000017 &100000000000000020000002 &100000000000000040000004 &1000000000000739100000073,91 49 18 +31
Куп на Италија &100000000000000050000005 &100000000000000030000003 &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &1000000000000600000000060,00 8 4 +4
Европа &100000000000000040000004 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000030000003 &1000000000000250000000025,00 6 10 –4
Вкупно &1000000000000003200000032 &1000000000000002100000021 &100000000000000040000004 &100000000000000070000007 &1000000000000656300000065,63 63 32 +31
Вкупно Лига &1000000000000006100000061 &1000000000000003700000037 &1000000000000001200000012 &1000000000000001200000012 &1000000000000606600000060,66 109 57 +52
Куп &100000000000000070000007 &100000000000000040000004 &100000000000000020000002 &100000000000000010000001 &1000000000000571400000057,14 10 6 +4
Европа &1000000000000001200000012 &100000000000000030000003 &100000000000000030000003 &100000000000000060000006 &1000000000000250000000025,00 16 24 –8
Вкупно &1000000000000008000000080 &1000000000000004400000044 &1000000000000001700000017 &1000000000000001900000019 &1000000000000550000000055,00 135 87 +48

Почести[уреди | уреди извор]

Како играч[уреди | уреди извор]

Фламенго

 • Кампеонато Бразилиро Серија А: 1987 година
 • Копа до Бразил: 1990 година

Сао Паоло

 • Интерконтинентален куп : 1993 година
 • Recopa Sudamericana : 1993, 1994 година
 • Суперкуп Судамерикана : 1993 година

Кашима Антлерс

Милан

Бразил

Индивидуална

 • Бола де Прата : 1991 година
 • Куќата на славните на Милан [1]
 • Легенди за наградата Golden Foot : 2018 [32]

Менаџер[уреди | уреди извор]

Интер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „A.C. Milan Hall of Fame: Leonardo De Araujo“. acmilan.com. A.C. Milan. Посетено на 1 April 2015.
 2. „Leonardo proposes to presenter girlfriend live on Italian television“. Yahoo! Sports. 15 March 2013. Архивирано од изворникот на 17 March 2013. Посетено на 15 March 2013.
 3. „Leonardo et Anna Billó : Mariage discret devant Ronaldo et Eros Ramazzotti“. Purepeople. 10 September 2013. Посетено на 13 August 2018.
 4. „Anna Billò: "A casa non si vive solo di calcio". TV Sorrisi e Canzoni (италијански). 2021-08-23. Посетено на 2021-12-15.
 5. 5,0 5,1 „Nascimento de Araujo LEONARDO“ (италијански). MagliaRossonera.it. Посетено на 14 July 2016.
 6. Paolo Menicucci (6 July 2009). „Leonardo backs Milan talent“. UEFA. Посетено на 14 July 2016.
 7. Germano Bovolenta; Luigi Garlando; Giampietro Agus (31 August 1997). „Leonardo si e' gia' preso il Milan“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 18 March 2017.
 8. Lodovico Maradei (14 March 1999). „Brilla soltanto Leonardo“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 18 March 2017.
 9. Alessandra Bocci (14 October 1998). „questo Milan punisce poco“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 18 March 2017.
 10. Andrea Masala (5 March 1998). „Leonardo, che fatica crescere“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 18 March 2017.
 11. Hammers target Leonardo Архивирано на 15 февруари 2008 г. Mirror.co.uk, 5 December 2007
 12. „Leonardo è cittadino italiano“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 17 December 2008. Посетено на 31 May 2009.
 13. Ancelotti leaves job at AC Milan BBC Sport, 1 June 2009
 14. ARRIVEDERCI CARLETTO! Архивирано на 11 јуни 2009 г. A.C. Milan, 2 June 2009
 15. „Ammessi Corso Seconda Cat. Uefa A 2008/2009“ (италијански). Settore Tecnico FIGC. 9 April 2009. Посетено на 21 May 2009.
 16. „Serie A – Nuova era Milan, benvenuto Leonardo!“ (италијански). Yahoo! Eurosport. 1 June 2009. Архивирано од изворникот на 11 June 2009. Посетено на 4 June 2009.
 17. Leonardo Wants Milan To Play Attacking Football Архивирано на 29 август 2012 г. goal.com, 2 June 2009
 18. „Coach Leonardo unsure over his future with A.C. Milan“. BBC Sport. 30 April 2010. Посетено на 1 May 2010.
 19. Leonardo Confirms He Will Leave Milan – OFFICIAL goal.com, 14 May 2010
 20. „Benvenuto!: Leonardo allenatore dell'Inter“ (италијански). F.C. Internazionale Milano. 24 December 2010. Архивирано од изворникот на 2010-12-27. Посетено на 24 December 2010.
 21. Mason, Peter (30 May 2013). „Paris Saint-Germain's Leonardo gets nine-month ban for barging referee“. The Guardian. Посетено на 13 August 2018.
 22. „PSG's Leonardo to quit at end of transfer window“. Ahram Online. 10 July 2013. Посетено на 13 August 2018.
 23. „Brazilian Leonardo demands $9.1 mn from French Football Federation“. Business Standard. 13 November 2015. Посетено на 13 August 2018.
 24. „Brazil's Leonardo demands $9.1 mn from French Federation“. 12 November 2015. Посетено на 13 August 2018.
 25. „Leonardo Is Back Home“. A.C. Milan. 25 July 2018. Посетено на 13 August 2018.
 26. „Higuain and Caldara in Focus“. A.C. Milan. 2 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 27. „Leonardo: "Having a player like Higuain increases Milan's appeal, Caldara has the potential to be as good as Bonucci". EatFootball. Посетено на 13 August 2018.[мртва врска]
 28. „Direttore Sportivo: tutti i nomi degli allievi diplomati al corso di Coverciano“ (италијански). FIGC. 6 December 2018. Посетено на 1 February 2019.
 29. „Leonardo fait son retour au PSG en tant que directeur sportif“. Le Monde.fr (француски). 2019-06-14. Посетено на 2022-05-23.
 30. „Bayern Munich beat PSG 1-0 to win Champions League final“. France 24 (англиски). 2020-08-23. Посетено на 2021-06-27.
 31. „Leonardo sacked by PSG | Get French Football News“. www.getfootballnewsfrance.com. Посетено на 2022-05-23.
 32. „Il Golden Foot 2018 è Edinson Cavani“ (италијански). radiomontecarlo.net. Посетено на 6 December 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]