Прејди на содржината

Мохамед Сисоко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Мохамед Сисоко
Лични податоци
Роден на 22 јануари 1985(1985-01-22)(39 г.)
Роден во Мон-Сен-Ењан, Франција
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција среден ред со дефанзивни задачи
Клупски податоци
Сегашен клуб Леванте Леванте
Број 22
Младинска кариера
Осер Осер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998-2003 Осер Осер 0 (0)
2003-2005 Валенсија Валенсија 45 (0)
2005-2008 Ливерпул Ливерпул 51 (1)
2008-2011 Јувентус Јувентус 71 (3)
2011-2013 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 28 (2)
2013Фјорентина Фјорентина (позајмен) 5 (0)
2014- Леванте Леванте 4 (0)
Репрезентација
2004- Мали 34 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 февруари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 февруари 2012

Мохамед Ламин Сисоко Жилан (роден во Мон Сен Ењан, на 22 јануари 1985) — фудбалер од Мали роден во Франција, кој во моментов игра за шпанскиот тим Леванте во Примера.

Исто така тој е и репрезентативец на Мали уште од 2004 година.

Технички одлики

[уреди | уреди извор]

Сисоко е многу цврст и физички силен играч од средниот ред, има претежно дефанзивни задачи, а умее и да се вклучи од втор план во нападот и да биде многу опасен. Поради овие одлики често е споредуван со познатиот француски фудбалер Патрик Виера кој играл на истата позиција. На почетокот од својата кариера играјќи за младинските категории на Осер, Сисоко најпрво играл како напаѓач, но по доаѓањето во Валенсија, тренерот Рафа Бенитез го увидел неговиот потенцијал и го вратил поназад на позицијата на кој подоцна ќе направи одлична кариера, играч од средниот ред со дефанзивни одлики.

Шпанија Валенсија

[уреди | уреди извор]

Англија Ливерпул

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]