Ердогмуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ердогмуш
Ποντοκώμη
Ердогмуш се наоѓа во Грција
Ердогмуш
Координати: 40°25′ СГШ 21°46′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Округ Кожански Округ
Општина Општина Кожани
Општ. единица Димитриос Ипсилантис
Надм. вис. 665 m (2,182 ft)
Население (2011)[1]
 • Вкупно 1,116
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)

Ердогмуш (грчки: Ποντοκώμη, Понтокоми), до 1927 година (грчки: Ερτομούς, Ертомус) [2]село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 1.116 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источното подножје на планината Црвена Гора (Вуринос).

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Ердогмуш е турско село во Кајларската Каза на Османлиската Империја. Според грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година, во Ердомусли живееле 875 Турци.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Ердогмуш станува дел на Кралството Грција.

Во 1913 година селото Ердогмуш има 977 жители.[4] Во 1920-тите години според Лозанскиот договор населението се иселува во Турција, а на негово место се населиле бегалци, Грци Понди, од Турција. Во 1928 година селото е целосно бегалско со 299 семејства и 1.093 жители бегалци.[5]

Во 1927 година името на селото е променето во Пондокоми, што во превод значи Понтиско Село.

Наводи[уреди | уреди извор]