Википедија:Викисредба (15 јануари 2020)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Викисредба XLVIII

 

Скопје, 15 јануари 2020

 
Викисредби
2020
XLVIII

2019
XLVII

2018
XLVI

2017
XLV

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007
II

2006
I

Се известуваат сите корисници на Википедија на македонски јазик дека на 15 јануари 2020 година (среда), со почеток во 19:00 ч., во Центар Бар во Скопје (карта) ќе се одржи викисредба за одбележување на 19 години од постоењето на Википедија. На викисредбата ќе има дружење, разговори на разни теми, а на крајот и роденденска торта.

Потврдено присуство[уреди извор]

 1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 08:57, 10 јануари 2020 (CET)
 2. За --Ehrlich91 (разговор) 17:56, 10 јануари 2020 (CET)
 3. За --П. Неделковски 19:40, 13 јануари 2020 (CET)
 4. За --Инокентиј (разговор) 22:48, 13 јануари 2020 (CET)
 5. За --Dandarmkd (разговор) 15:25, 14 јануари 2020 (CET)
 6. За --Иван (Иван Ж (разговор) 11:59, 15 јануари 2020 (CET))

Дискусија[уреди извор]

Присутни[уреди извор]

 1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 2. Ehrlich91 (разговор придонеси)
 3. P.Nedelkovski (разговор придонеси)
 4. Инокентиј (разговор придонеси)
 5. Dandarmkd (разговор придонеси)
 6. Иван Ж (разговор придонеси)
 7. Stojanovski04 (разговор придонеси)
 8. Виолетова (разговор придонеси)
 9. Wikimk (разговор придонеси)
 10. Drume.B (разговор придонеси)
 11. GjorgjiP (разговор придонеси)
 12. SirGoldenBlade (разговор придонеси)
 13. Фросина

Извештај[уреди извор]

Присутните на средбата

На средбата пристигнав во 19:00 и таму веќе ги затекнав господинот Пеце, Иван, Дандар и Оли. Со нив започнавме разговор во врска со тековното европско првенство во ракомет и неуспехот на репрезентацијата на Македонија. Кратко потоа ни се придружи Тони и со него продолживме да разговараме за разликите меѓу екавскиот и ијекавскиот изговор во јужнословенските јазици, како и за тековната дискусија на Википедија на српски јазик за употребата на кирилицата и латиницата. Следен ни се придружи Цветко, а околу 19:40 пристигнаа Жане, Друме, Игор, Ѓорѓи и Фросина. Со оглед на големиот број присутни, на различни делови од масата се отворија разговори на различни теми, како на пример за последната епизода од четвртата сезона на македонската телевизиска серија Преспав коешто беше прикажано истовремено со одржувањето на средбата и за претстојната викимедиина конференција на Средна и Источна Европа којашто ќе се одржи во Охрид од 18-20 септември 2020 година.

Околу 21:00 на средбата дојде и SirGoldenBlade, а веднаш потоа беше послужена и роденденската торта со логото на Википедија. Прв од средбата си замина Тони, а останатите останавме некаде до 21:30, кога групно го напуштивме Центар Бар.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:54, 17 јануари 2020 (CET)

Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј