Википедија:Викисредба (25 декември 2008)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Викисредба III

 

Скопје, 25 декември 2008

 
Викисредби
2020
XLVIII

2019
XLVII

2018
XLVI

2017
XLV

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007
II

2006
I

Здраво на сите. Неодамна ме контираше Весна од Идивиди за евентуална соработка со мк.вики. Исто така не сме се виделе одамна, па мислам дека е време за вики-средба. Доколку ви одговара, четврток, 25.12.2008, 19:00 во Пјаца Либертас, спроти средното училиште Јосип Броз Тито. --Милош (разговор) 13:04, 19 декември 2008 (UTC)


 • Планираат да дојдат
 1. --Милош (разговор) 13:04, 19 декември 2008 (UTC)
 2. --Виолетова (разговор) 17:47, 19 декември 2008 (UTC) --доколку успеам... деновиве а и другата недела имам многу обврски
 3. --FlavrSavr (разговор) 19:26, 20 декември 2008 (UTC) - најверојатно.
 4. --Kiril Simeonovski (разговор)

21:03, 19 декември 2008 (UTC)

 • Не планираат да дојдат
 1. --Raso mk (разговор) 21:21, 19 декември 2008 (UTC) Коментар  Немам авионска карта : (
 2. --Макс(разговор) 19:16, 21 декември 2008 (UTC) Коментар Леле ова го чекав долго време но овојпат навистина нема да можам да дојдам! На 25 е католички Божиќ (јас сум православен) на мои роднини и се нафатив да помогнам не е важно! Се надевам дека ќе има извештај да знаеме како поминала!


Извештај од одржаната средба[уреди извор]

Почитувани Википедијанци, Ве известуваме дека на 25 декември 2008, во Скопје (Пјаца Либертас) се одржа викисредба на која основна тема на разговор беше постигнатиот успех на Википедија на македонски јазик, како и она што допрва треба да се постигне, во нејзиното имплементирање и запознавање на поголем број на луѓе со неа. На средбата присуствуваа:

 1. Милош
 2. Кирил Симеоновски
 3. brest
 4. Весна од Идивиди.

Разговорот започна спонтано. Се претставивме со сето она што го имаме, она што мислиме дека треба да го имаме, како и најболните точки кои ги има Википедија на македонски јазик. Го посочивме проблемот со дефицитарноста на континуирани уредувачи, како и проблемот со влијанието на соседните Википедии. Се дискутираше и околу активноста на форумите, особено нивното полнење со енциклопедиска содржина, наместо тоа да се стори на Википедија. Разговаравме за можноста за помош од страна на Идивиди, на која што би биле многу благодарни, преку запознавање на Википедија на голем број на заинтересирани луѓе кои би можеле да помогнат во уредувањето на Википедија на македонски јазик. Средбата помина одлично, но сепак пред нас постои голема и напорна работа. Се надевам дека во новата 2009 ќе се организираат голем број на вакви викисредби, енциклопедијата ќе се развива со многу побрзо темпо, а со тоа сите ќе добиеме солиден извор на информациии на македонски јазик.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:13, 25 декември 2008 (UTC)


И, имаше ли средба? Ако имало не е лошо нешто да споменете.--Raso mk (разговор) 13:14, 26 декември 2008 (UTC)

Следната викисредба барам да се закаже таму каде што има скара. Не оди пиво со кикирики.--brest (разговор) 14:38, 26 декември 2008 (UTC)
Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј