Википедија:Викисредба (15 јануари 2018)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Викисредба XLVI

 

Скопје, 15 јануари 2018

 
Викисредби
2020
XLVIII

2019
XLVII

2018
XLVI

2017
XLV

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007
II

2006
I

Се известуваат сите корисници на Википедија на македонски јазик дека на 15 јануари 2018 година (понеделник), со почеток во 19:00 ч., во Пјаца Либерта во Скопје (карта) ќе се одржи викисредба за одбележување на 17 години од постоењето на Википедија. На викисредбата ќе има дружење, разговори на разни теми, а на крајот и роденденска торта.

Потврдено присуство[уреди извор]

 1. За --Ehrlich91 (разговор) 18:32, 10 јануари 2018 (CET)[одговори]
 2. За --Kiril Simeonovski (разговор) 23:36, 10 јануари 201 (CET)
 3. За --Ivan Zivkovik (Иван Ж (разговор) 10:12, 11 јануари 2018 (CET))[одговори]
 4. За --BlueEagle1 (разговор) 21:14, 11 јануари 2018 (CET)[одговори]
 5. За --M4r51n (разговор) 13:11, 14 јануари 2018 (CET)[одговори]
 6. За --Марио Шаревски - Македонец (разговор) 12:46, 15 јануари 2018 (CET)[одговори]

Дискусија[уреди извор]

Присутни[уреди извор]

 1. Ehrlich91 (разговор придонеси)
 2. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 3. Иван Ж (разговор придонеси)
 4. BlueEagle1 (разговор придонеси)
 5. M4r51n (разговор придонеси)
 6. Македонец (разговор придонеси)
 7. Инокентиј (разговор придонеси)

Извештај[уреди извор]

Најпрвин јас (Ehrlich91) се сретнав со Иван (Ivan Zivkovik) пред самата Пјца Либерта, каде веќе беше пристигнат Марио (Македонец). За кратко пристигнаа Цветко и Кирил (Kiril Simeonovski и Инокентиј), како и Мартин (M4r51n). На крај пристигна Елизабета (BlueEagle1), која пристигна со своја пријателка.

Разговорот се одвиваше околу општи работи на Википедија и како сите сме започнале на Википедија, како и нашите интереси и теми на уредувања. Со Елизабета разговаравме за тоа како не сите корисници сакаат да бидат окружени со други луѓе и да се запознаат, односно ја почитуваат анонимноста која ја пружа Википедија и уредување од дома, без контакт со други лица од заедницата.

Понатаму, разговаравме за други интереси, како возење велосипед и како тоа ни овозможува да посетиме одредени села, фотографирање на самите села, селските чешми, религиозните објекти, со што се дава шанса за надополнување на Википедија.

Тема на разговор беше и достигнувањето на 100.000 статии на Википедија на македонски јазик, како и начините кои одредени други јазични изданија на Википедија ги користат, како што беше неодамнешното усвојување на масовен внес на статии на српската Википедија.

Подоцна, со почетокот на ракометниот натпревар помеѓу Македонија и Црна Гора на Европското првенство во ракомет за мажи 2018, сите продолживме да го следиме натпреварот, а за време на самото полувреме беше пресечена и роденденската торта со лого на Википедија. Средбата заврши по самиот натпревар, кој заврши со победа на Македонија, околу 22:30 часот.--Ehrlich91 (разговор) 19:26, 16 јануари 2018 (CET)[одговори]

Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј