Прејди на содржината

Википедија:Викисредба (17 јули 2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се известуваат корисниците на Википедија на македонски јазик дека следната Вики-средба ќе се одржи на 17 јули 2012 во просториите на хаклабот КИКА (google maps) во Скопје, со почеток во 19:30. Поканети се сите заинтересирани да присуствуваат.

Предлог дневен ред[уреди извор]

Врз основа на неодамнешните случувања, дневниот ред е соодветно прилагоден и ги содржи следните точки:

 1. ВикиПроект „Одржување“.
 2. ВикиНагради и годишно натпреварување.
 3. Работа со бот.
 4. Разно.

Ова е само предлог дневен ред, па доколку некој смета дека нешто е испуштено и треба да се додаде, слободно може да го предложи во делот за дискусија во продолжение од оваа страница.

Присуството го потврдија[уреди извор]

 1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 11:29, 16 јули 2012 (CEST)[одговори]
 2. За --FlavrSavr (разговор) 14:34, 17 јули 2012 (CEST)[одговори]

Дискусија[уреди извор]

Присутни[уреди извор]

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

 1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
 2. Brest (разговор придонеси)
 3. FlavrSavr (разговор придонеси)

Извештај од средбата[уреди извор]

На самиот почеток од средбата ВММК беше задолжена со клуч од просториите на Хаклабот КИКА. Тоа значи дека треба одговорно да се постапува со довербата која ни е укажана од страна на 2СМ, дека е потребно да се организира распоред на дежурства во термините резервирани за Википедија во хаклабот, со цел секој термин да биде слободен и на располагање на заинтересираните википедијанци.

Со оглед на тоа што присутните на оваа вики средба беа сите членови на ВММК и членови на ИО на ВММК, следниов дневен ред беше усвоен и по истиот расправано:

 1. Викиманија 2012. Заклучено е идниот вторник повторно да се разгледува оваа точка.
 2. Микросам Академија - Прилеп. Заклучено е Слободан да подготви презентација и да договори детали околу посетата на академијата и агендата на настанот кој започнува во 14.00 часот. Слободан сигурно ќе присуствува на настанот, доколку Кирил не може да присуствува на настанот, на негово место ќе дојде Димче.
 3. Евалуација на проектите на Метаморфозис. Кирил ќе биде вклучен во евалуацијата.

За следниве точки, поради кусото време предвидено за оваа средба, беше само на кратко дискутирано без да се заземе конкретен став или да се донесе некој заклучок:

 1. Разгледување на Извештајот од Викимедија Конференцијата во Берлин 2012 година.
 2. Заземање на став на ИО на ВММК по однос на CSBS.
 3. Заземање на став на ИО на ВММК по однос на WCA.
 4. Разгледување на пристапници за членство во ВММК.
 5. Донесување на Одлука за членарина.

Следната вики средба е во редовниот термин, наредниот вторник во 19.30 часот во Хаклаб КИКА. Однапред, сите заинтересирани се поканети за присуство.

Можете ли да ја појасните евалуацијата на проектите на Метаморфозис? --Brainmachine (разговор) 18:07, 18 јули 2012 (CEST)[одговори]

Следна вики-средба[уреди извор]

Следната Вики-средба ќе се одржи на истото место по точно една седмица.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:21, 23 јули 2012 (CEST)[одговори]Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј