Викиманија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викиманија
Wikimania
Лого на Викиманија
Статусактивен
Местопогл. досегашните собири
Прв одржан2005
ОрганизаторФондација Викимедија
Правен типнепрофитен
Мреж. местоwikimania.wikimedia.org
Отворањето на Викиманија 2011 во Хаифа

Викиманија (англиски: Wikimania) — меѓународен собир за корисниците и уредниците на вики-проектите на Фондацијата Викимедија (како што е Википедија и другите збратимени проекти). Тематиката на презентациите и дискусиите се проектите на Викимедија, други викија, програмска опрема со отворен код, слободно знаење и слободни содржини, како и различните општествени и технички аспекти што се однесуваат на овие теми.

Досегашни собири[уреди | уреди извор]

Собири на Викиманија
Собир Датум Место Посетеност Архив на презентации
Викиманија 2005 5–7 август Германија Франкфурт, Германија 380[1] сликореди, видео
Викиманија 2006 4–6 август САД Кембриџ, САД 400[2] сликореди и текстови, видео
Викиманија 2007 3–4 август Тајван Тајпеј, Тајван 440[3] галерија на Ризницата
Викиманија 2008 17–19 јули Египет Александрија, Египет 625 извадоци Архивирано на 6 февруари 2011 г., сликореди,видео
Викиманија 2009 26–28 август Аргентина Буенос Аирес, Аргентина 559[4] сликореди, видео
Викиманија 2010 9–11 јули Полска Гдањск, Полска ~ 500[5] сликореди
Викиманија 2011 4–7 август Израел Хаифа, Израел 720[6] презентации, видео
Викиманија 2012 12–15 јули САД Вашингтон, САД 1.400 презентации, видеа
Викиманија 2013 7–11 август Хонгконг Хонгконг, Кина 700[7] презентации, видеа
Викиманија 2014 6–10 август Обединето Кралство Лондон, Велика Британија 1.762[8] презентација, видеа
Викиманија 2015 15–19 јули Мексико г. Мексико, Мексико 800 презентации, видеа
Викиманија 2016 21–28 јуни Италија Езино Ларио, Италија 1.200 презентации, видеа
Викиманија 2017 9–13 август Канада Монтреал, Квебек, Канада 1.000[9][10] презентации, видеа
Викиманија 2018 18–22 јули ЈАР Кејптаун, ЈАР 700+[11] презентации, видеа
Викиманија 2019 Архивирано на 30 јули 2019 г. 14–18 август Шведска Стокхолм, Шведска
Штандови на Викиманија 2014

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Главна страница на Викиманија 2005 - wikimedia.org (англиски)
 2. „Многуте гласови на Википедија чуени на едно место“ - New York Times, 7 август 2006 (англиски)
 3. „Во Тајпеј википедијанците разговараа за вики-замор, вики-војни и вики-пари“ - New York Times 3 август 2007 (англиски)
 4. m:Wikimania#Wikimania 2009 Wikimedia.org
 5. Викиманија 2010 – Учесници - wikimedia.org (англиски)
 6. Викиманија 2011 во Хаифа Архивирано на 7 јули 2010 г. (англиски)
 7. [1]
 8. [2]
 9. „Wikipedia founder kicks off Montreal Wikimania by urging net neutrality“. August 11, 2017. Архивирано од изворникот на August 15, 2017. Посетено на September 26, 2017.
 10. „Wikipedia conference comes to Montreal for first time“. Архивирано од изворникот на August 20, 2017. Посетено на September 26, 2017.
 11. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-05-08. Посетено на 2019-07-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Македонски[уреди | уреди извор]

Англиски[уреди | уреди извор]

тарабни ознаки
 • #wikimania