Википедија:Викисредба (29 април 2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Поканети се сите заинтересирани да присуствуваат на Вики-средбата:

  • Датум: 29 април 2013 година (понеделник)
  • Време: 18:00
  • Место: EveryDay

Потврдено присуство[уреди извор]

  1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 11:33, 26 април 2013 (CEST)[одговори]
  2. За --Ehrlich91 (разговор) 20:26, 26 април 2013 (CEST)[одговори]
  3. За --Igor Sazdovski (разговор) 01:45, 29 април 2013 (CEST)[одговори]

Не можат да присуствуваат[уреди извор]

Присутни[уреди извор]

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

  1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
  2. Ehrlich91 (разговор придонеси)
  3. Sazdo (разговор придонеси)

Извештај[уреди извор]

Како по обичај, јас и Тони се чекавме пред Железничката станица, откаде што се упативме кон EveryDay. По пат разговаравме за топлото време и неочекувано високите температури на крајот од април, како и за разликите меѓу летните температури во Македонија и во другите земји во Европа. Кога пристигнавме, продолживме со активностите на учениците и студентите, а притоа особено ја пофаливме активноста на професорката и учениците од СГГУГС „Здравко Цветковски“ во Скопје во создавањето на квалитетни статии за различните видови на птици. Во меѓувреме, нѝ се придружи и Саздо и со него разменивме некој збор за активностите на студентите од Економскиот факултет и нивните уредувања на статии од областа на статистиката. Понатаму, разговаравме и за можностите за започнување на некои други проекти и искористувањето на шансите коишто се пружаат за нивно соодветно финансирање. Имено, особено се осврнавме на можноста оваа година да се вклучиме во организација на проектот „Вики ги сака спомениците“ (Wiki Loves Monuments).

По завршувањето на темите поврзани со Википедија, отворивме дискусија за некои актуелни теми, како што се проектот „Скопје 2014“, стратегијата на Македонија за привлекување на странски туристи, идејните проекти коишто ќе бидат спроведени во град Скопје и квалитетот на високото образование во Македонија и другите земји во Европа. Јас, исто така, отворив и тема за висината на цените низ европските градови во споредба со Скопје, а потоа Тони се надоврза со цените во градовите низ Германија. Средбата заврши некаде околу 19:30.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:19, 3 мај 2013 (CEST)[одговори]Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј