Википедија:Викисредба (16 мај 2009)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се закажува нова Вики средба за 16 мај 2009 во 12.00 часот. На средбата ќе бидат разгледани сите новини и случувања во периодот од претходната средба, а посебно внимание се очекува да се обрне за анализа на прашањата кои на иницијативниот одбор за формирање на Здружението му беа поставени опд страна на фондацијата Викимедија. Во план се и теми како: „Википедија на македонски јазик со над 30.000 статии“; „Односот на бирократите, администраторите и поискусните уредувачи кон новите корисници; „Замената на странските поими во информатиката и информатичката технологија со соодветни македонски“ и др.

Место на одржување на средбата: Пицерија „Ања“, на кејот на реката Вардар, до Градскиот трговски центар, Скопје.

Присуството го потврдија[уреди извор]

  1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 21:12, 12 мај 2009 (UTC)
  2. За --Ања на кеј во ГТЦ, така? бидејќи има и Ања на кеј накај паркот... Виолетова (разговор) 08:23, 13 мај 2009 (UTC)
  3. За --Wikimk (разговор) 10:46, 13 мај 2009 (UTC)
  4. За --FlavrSavr (разговор) 17:26, 13 мај 2009 (UTC)

Извештај од средбата[уреди извор]

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

  1. Wikimk
  2. brest
  3. Виолетова
  4. Kiril Simeonovski
  5. FlavrSavr
  6. Ivica83

На средбата, пред сè се разговараше за прашањата кои иницијативниот одбор ги доби од страна на фондацијата. Беа поделени различни мислења по различни прашања, но општ став беше дека ни е потребна поголема група на активнии соработници и поддржувачи. Во план беше и печатење на маички со логото на Википедија, а се разгледуваше и можноста за одржување на едукативен семинар, кој би можел многу да ни помогне во добивањето на позитивна одлука од страна на фондацијата.

Освен ова, на средбата се разговараше и за развојот на Википедија на македонски јазик. Овде пред сè се мисли на големата активност на енциклопедијата во последните неколку седмици. Беше прифатено мислењето дека добро би било кога би одредиле посебен одбор, чија задача ќе биде да воспоставува конртакти со новите корисници и да ги насочува кон основните принципи и правила на Википедија. Исто така, добро би било кога и моментниот однос на корисниците би бил подобрен и кога наградите би биле користени за вистинска мотивација на новите корисници.

Во план беше и одредувањето на одговорни корисници за Википроектот, активност која се иочекува да ги оживее овие проекти и да помогне во специјализацијата на некои корисници во уредувањето на статии по различни области.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:11, 19 мај 2009 (UTC)

За следната средба[уреди извор]

Не беше точно одреден датумот на наредната викисредба, но беше разгледана идејата, тоа да биде целодневно дружење, по можност надвор од Скопје.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:11, 19 мај 2009 (UTC)


Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј