Википедија:Викисредба (31 октомври 2009)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.


Викисредби
2020
XLVIII

2019
XLVII

2018
XLVI

2017
XLV

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007
II

2006
I
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се закажува нова Вики средба за 31 октомври во 14:00 во Скопје.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија, доколку се во можност да присуствуваат на оваа средба и да споделат барем еден ден со оние со кои заедно работат на Википедија.

На средбата ќе се разговара за сите случувања во врска со Википедија на македоснки јазик во периодот по последната Вики средба. Се очекува да бидат разгледани и сите нови можности за промоција на Википедија, а од внатрешна гледна точка се очекува да се обрне внимание на користењето на предлошки, уредувањата со ботови, како и подобрување на организацијата на Вики проектите и формирањето на арбитражен одбор.

Место на одржување на средбата:трговски центар Ramstore, Скопје.

Почеток и крај[уреди извор]

  • Средбата започнува во 14:00
  • Средбата завршува во хх.хх.

Присуството го потврдија[уреди извор]

  1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 20:42, 29 октомври 2009 (UTC)
    За --brest (разговор) 18:35, 30 октомври 2009 (UTC)
  2. За --FlavrSavr (разговор) 19:28, 30 октомври 2009 (UTC)

Не можат да присуствуваат[уреди извор]

  1. --Wikimk (разговор) 21:11, 29 октомври 2009 (UTC)
  2. --brest (разговор) 20:11, 30 октомври 2009 (UTC) Коментар  За жал утре нема да бидам во Скопје, речиси цел ден.--brest (разговор) 20:11, 30 октомври 2009 (UTC)

Диксусија[уреди извор]

Поради слаб одзив средбата е откажанаВикисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј