Прејди на содржината

Википедија:Викисредба (29 декември 2009)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.


Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се закажува нова Вики средба за 29 декември во 18:00 во Скопје.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија, доколку се во можност да присуствуваат на оваа средба и да споделат барем еден ден со оние со кои заедно работат на Википедија.

На средбата ќе бидат разгледани сите поважни случувања кои се случија на Википедија на македнски јазик и во врска со неа во 2009, врз основа на што ќе се разговара и за можностите за унапредување на Википедја на макеоднски јазик во следната година. Секакви предлози и коментари се дозволени, па затоа не ја пропуштајте оваа средба!

Место на одржување на средбата: Пјаца Либерта, Скопје.

Почеток и крај[уреди извор]

  • Средбата започна во 18:00
  • Средбата заврши во 21:00.

Присуството го потврдија[уреди извор]

  1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 13:38, 21 декември 2009 (UTC)
  2. За --FlavrSavr (разговор) 09:19, 23 декември 2009 (UTC)
  3. За -- Бојан имаш за кажување? 13:21, 23 декември 2009 (UTC)
  4. За --Arwena (разговор) 18:00, 23 декември 2009 (UTC)

Не можат да присуствуваат[уреди извор]

Диксусија[уреди извор]

Извештај од средбата[уреди извор]

Вики средбата започна во предвиденото време и на предвиденото место. Присутни беа следните википедијанци:

  1. Kiril Simeonovski (разговор придонеси)
  2. FlavrSavr (разговор придонеси)
  3. Brest (разговор придонеси)

Иако имаше најава за подобра посетеност, барем од бројот на оние кои го потврдија присуството, оваа Вики средба помина во мирно расположение и со релативно слаба посетеност, што веројатно се должи на предпразничната атмосфера. Ова беше тема на разговор уште на почетокот, па се договоривме дека најсоодветно ќе биде во иднина Вики средбите да се закажуваат со согласност на Википедијанците на страницата на разговор на соодветната статија. Исто така се утврди и минимален кворум на присутни за една средба да се одржи. Одлучивме дека Вики средбата ќе се одржи само доколку точно три дена од започнувањето на Вики средбата, присуството го имаат потврдено најмалку 5 Википедијанци.

Во врска со Википедја, главно се разговараше за технички работи, а пред сè се нагласи употребата на соодветните макеоднски поими (на пр. „список“ или „листа“; „наводи“ или „референци“). За употребата на поимот „список“ наместо „листа“ немаше проблем, каков што имаше со употребата на поимот „наводи“. Поимот наводи беше протолкуван како директен цитат на текст од некое дело, што секако не е во склад со она што ние го нарекуваме референца, односно навод. Се поразговара и околу создавањето на статии за сите кандидатури за избрани статии досега, коишто беа избришани со преместувањето на овие статии во главниот именски простор. Се разговараше и за масовниот внес на статии на Википедија на македнски јазик. Овде, особено се нагласи дека за една кратка статија (никулец) да постои на Википедија на македнски јазик, потребно е да има барем основни податоци за ансловот на темата. Ова подразбира, содржина со неколку јасни и содржајни реченици, инфокутија, предлошки, надворешни врски и соодветна категоризација.

Доста време одвоивме разговарајќи за можностите за промоција на нашата Википедија. Овде, пред сè спомена соработката со МИО, н о се размислуваше и за улогата на Викимедија Македонија во афирмацијата на Википедија на македонски јазик и останатите проекти на Викимедија, како и на македонскиот јазик во целост.

Остатокот од средбата помина во разговор на тема Викимедија Македнија и активностите во врска со тоа, а кон крајот на средбата се разговараше и за третманот на живите личности на Википедија, што нè во воведе во тема за независноста на државите во светот, акко и статусот на некои спорни региони во некои држави во светот.

Кога станавме да си одиме беше точно 21:00.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:52, 30 декември 2009 (UTC)

За следната средба[уреди извор]

За одржувањето на следната Вики средба се остави да одлучат самите Википедијанци, но се спомена дека во игра е термин во втората половина ан месец јануари.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:54, 30 декември 2009 (UTC)

Wikimedia Hong Kong[уреди извор]

Честитка од Викимедија ХонгконгВикисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј