Википедија:Викисредба (12 февруари 2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2020
XLVIII

2019
XLVII

2018
XLVI

2017
XLV

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007
II

2006
I
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Се известуваат корисниците и соработниците на Википедија дека следната Вики средба ќе се одржи на 12 февруари 2011, со почеток во 18:00.

  • Место на одржување на средбата: ?

Предлог дневен ред[уреди извор]

Врз основа на неодамнешните случувања на самиот проект и во врска со истиот, дневниот ред е соодветно прилагоден и ги содржи следните точки:

  1. Подобрување на меѓукорисничката комуникација на Википедија.
  2. Унапредување на односите со новите корисници.
  3. Утврдување на минимална содржина, којашто една статија мора да ја поседува.
  4. Википедија во образованието.
  5. Википедија и социјалните мрежи.

Ова е само предлог дневен ред, па доколку некој смета дека нешто е испуштено и треба да се додаде, слободно може да го предложи во делот за дискусија во продолжение од оваа страница.

Присуството го потврдија[уреди извор]

  1. За --Kiril Simeonovski (разговор) 23:02, 9 февруари 2011 (CET)[одговори]
  2. За --FlavrSavr (разговор) 09:14, 10 февруари 2011 (CET)[одговори]

Дискусија[уреди извор]

Поради слаб интерес за присуство на средбата, истата се одложува и нема да се одржи во предвидениот термин. Се повикуваат сите заинтересирани корисници да се вклучат во дискусијата и да дадат свои предлози околу новиот термин и околу било што друго поврзано со средбата.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:21, 11 февруари 2011 (CET)[одговори]

Го пречкртав закажаниот термин, а го избришав и планираното место на одржување на средбата, што овозможува послободна дискусија и околу ова прашање.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:25, 11 февруари 2011 (CET)[одговори]Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј