Википедија:Викисредба (25 март 2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Корисниците на Википедија, Википедијанците, понекогаш одлучуваат да се соберат заедно во вистинскиот живот, да се видат и да помуабет меѓусебно. Ова е прилика за дружење, разговор на најразлични теми, запознавање со своите „колеги“ и размена на искуства и знаења.

Се повикуваат сите корисници и соработници на Википедија да учествуваат во подготовката на следната вики-средба.

Повеќе информации за средбата и организација на истата може да добиете со испраќање на е-порака на адреса vikipedijaatlists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор.


Викисредби
2020
XLVIII

2019
XLVII

2018
XLVI

2017
XLV

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007
II

2006
I
Кратенки:
ВП:СРЕДБИ
ВП:IRL

Поканети се сите заинтересирани да присуствуваат на Вики-средбата:

  • Датум: 25 март 2013 година (понеделник)
  • Време: 18.00 ч
  • Место: EveryDay, Скопје (карта).

Потврдено присуство[уреди извор]

  1. --brest (разговор) 07:55, 21 март 2013 (CET)
  2. --Вик Ретлхед (разговор) 15:49, 22 март 2013 (CET)
  3. --Kiril Simeonovski (разговор) 20:06, 22 март 2013 (CET) Коментар Јас сум на полагање од 17 часот, така што ќе дојдам со некое задоцнување од околку еден час.

Не можат да присуствуваат[уреди извор]

  1. --Ehrlich91 (разговор) 14:31, 24 март 2013 (CET) Коментар  За жал поради недостиг на време, особено утре, се спремам за колоквиум, плус ми почнуваат предавањата, најверојатно нема да можам да дојдам. Се гледаме следен пат

Дискусија[уреди извор]

Извештај од средбата[уреди извор]

Средбата започна во предвиденото време. На средбата присуствуваа Вик Ретлхед, brest, со задоцнување од нешто повеќе од час и половина на пристигнаа и Kiril Simeonovski и Игор Саздовски, постдипломец на Економскиот факултет, првиот индивидуалец од Македонија кој добил грант од фондацијата Викимедија, за повеќе информации види meta.wikimedia.org.--brest (разговор) 07:57, 26 март 2013 (CET)

На учесниците во проектот НУМС - Недела на украинско-македонска соработка, беа доделени награди кои ги обезбеди Викимедија Украина за секој учесник во проектот, за повеќе информации види Википедија:Недела на македонско-украинска соработка#Награди. --brest (разговор) 07:57, 26 март 2013 (CET)Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј