Прејди на содржината

1000 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1001 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1001 п.н.е.
M п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 77
Старогрчка ера225 пред 1. олимпијада
Асирски календар3750
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1593
Берберски календар−50
Будистички календар−456
Бурмански календар−1638
Византиски календар4508–4509
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1696 или 1636
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1697 или 1637
Коптски календар−1284 – −1283
Етиопски календар−1008 – −1007
Еврејски календар2760–2761
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−944 – −943
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2100–2101
Холоценски календар9000
Ирански календар1622 п.п. – 1621 п.п.
Исламски календар1672 п.х. – 1671 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1333
Мингуо-календар2912 пред Р. Кина
民前2912年
Нанакшахи−2468
Тајландски сончев календар−458 – −457
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−874 или −1255 или −2027
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−873 или −1254 или −2026

1000 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1000. година пред новата ера, последна од првиот милениум п.н.е., последна од 10 век п.н.е. и прва од 1000-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4508 и 4509 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3750 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2760 и 2761 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 247 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1000 година се протега во 1636 и 1637, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1696 и 1697 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 457 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1671 и 1670 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...