985 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
986 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар986 п.н.е.
CMLXXXV BC
Староегипетска ераXXI династија, 92
Старогрчка ера210 пред 1. олимпијада
Асирски календар3765
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1578
Берберски календар−35
Будистички календар−441
Бурмански календар−1623
Византиски календар4523–4524
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1711 или 1651
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1712 или 1652
Коптски календар−1269 – −1268
Етиопски календар−993 – −992
Еврејски календар2775–2776
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−929 – −928
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2115–2116
Холоценски календар9015
Ирански календар1607 п.п. – 1606 п.п.
Исламски календар1656 п.х. – 1655 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1348
Мингуо-календар2897 пред Р. Кина
民前2897年
Нанакшахи−2453
Тајландски сончев календар−443 – −442
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−859 или −1240 или −2012
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−858 или −1239 или −2011

985 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 985. година пред новата ера, 985. од првиот милениум п.н.е., 85. од 10 век п.н.е. и шеста од 980-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4523 и 4524 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3765 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2775 и 2776 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 232 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 985 година се протега во 1651 и 1652, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1711 и 1712 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 442 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1655 и 1654 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...