975 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
976 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар976 п.н.е.
CMLXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 102
Старогрчка ера200 пред 1. олимпијада
Асирски календар3775
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1568
Берберски календар−25
Будистички календар−431
Бурмански календар−1613
Византиски календар4533–4534
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
1721 или 1661
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
1722 или 1662
Коптски календар−1259 – −1258
Етиопски календар−983 – −982
Еврејски календар2785–2786
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−919 – −918
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2125–2126
Холоценски календар9025
Ирански календар1597 п.п. – 1596 п.п.
Исламски календар1646 п.х. – 1645 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1358
Мингуо-календар2887 пред Р. Кина
民前2887年
Нанакшахи−2443
Тајландски сончев календар−433 – −432
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−849 или −1230 или −2002
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−848 или −1229 или −2001

975 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 975. година пред новата ера, 975. од првиот милениум п.н.е., 75. од 10 век п.н.е. и шеста од 970-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4533 и 4534 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3775 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2785 и 2786 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 222 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 975 година се протега во 1661 и 1662, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1721 и 1722 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 432 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1645 и 1644 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...