10 век п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

10 век пред нашата ера (п.н.е.) — век кој започнал на 1 јануари 1000 г. п.н.е., а завршил на 31 декември 901 г. п.н.е.

На Блискиот Исток, овој период следи по колапсот на доцното бронзено доба, а со него почнува раното железно доба.[1] Грчкиот мрачен век кој почнал во 1200 година п.н.е. продолжил. Новоасирското Царство било основано кон крајот на 10 век п.н.е.[1] Индија се наоѓала во железно доба, а ведскиот период сѐ уште траел.[2] Во Кина на власт била династијата Џоу.[3] Бронзеното доба во Европа продолжило со Културата на полињата со урни (градење на некрополи со урни на рамно поле без надземна конструкција). Десеттиот век пред нашата ера во Јапонија се нарекува Џомон период, за време на кој таа била сѐ уште била населена од заедници на ловци–собирачи.

Светот во 1000 г. п.н.е.
Погребната златна маска на фараонот Псусенес I, откриена 1940 година од Жан Пјер Монте.

Настани[уреди | уреди извор]

Доцен 10 век п.н.е.:

Личности[уреди | уреди извор]

Суверени држави[уреди | уреди извор]

Види: Список на суверени држави во 10 век п.н.е.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Dušanić, Slobodan (1983). Stari svet. Beograd: Narodna knjiga, Vuk Karadzić, Rad. стр. 10–95.
  2. Dušanić, Slobodan (1983). Stari svet. Beograd: Narodna knjiga, Vuk Karadzić, Rad. стр. 299–306.
  3. Dušanić, Slobodan (1983). Stari svet. Beograd: Narodna knjiga, Vuk Karadzić, Rad. стр. 307–315.
  4. "Roma più vecchia di due secoli". rainews. Посетено на 2018-09-16.