919 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
920 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар920 п.н.е.
CMXIX BC
Староегипетска ераXXII династија, 24
Старогрчка ера144 пред 1. олимпијада
Асирски календар3831
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1512
Берберски календар31
Будистички календар−375
Бурмански календар−1557
Византиски календар4589–4590
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1777 или 1717
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1778 или 1718
Коптски календар−1203 – −1202
Етиопски календар−927 – −926
Еврејски календар2841–2842
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−863 – −862
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2181–2182
Холоценски календар9081
Ирански календар1541 п.п. – 1540 п.п.
Исламски календар1588 п.х. – 1587 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1414
Мингуо-календар2831 пред Р. Кина
民前2831年
Нанакшахи−2387
Тајландски сончев календар−377 – −376
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−793 или −1174 или −1946
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−792 или −1173 или −1945

919 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 919. година пред новата ера, 919. од првиот милениум п.н.е., 19. од 10 век п.н.е. и последна од 910-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4589 и 4590 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3831 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2841 и 2842 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 166 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 919 година се протега во 1717 и 1718, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1777 и 1778 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 376 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1587 и 1586 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...