Прејди на содржината

937 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
938 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар938 п.н.е.
CMXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 6
Старогрчка ера162 пред 1. олимпијада
Асирски календар3813
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1530
Берберски календар13
Будистички календар−393
Бурмански календар−1575
Византиски календар4571–4572
Кинески календар壬午(вод. коњ)
1759 или 1699
    — до —
癸未年 (вод. коза)
1760 или 1700
Коптски календар−1221 – −1220
Етиопски календар−945 – −944
Еврејски календар2823–2824
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−881 – −880
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2163–2164
Холоценски календар9063
Ирански календар1559 п.п. – 1558 п.п.
Исламски календар1607 п.х. – 1606 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1396
Мингуо-календар2849 пред Р. Кина
民前2849年
Нанакшахи−2405
Тајландски сончев календар−395 – −394
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−811 или −1192 или −1964
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−810 или −1191 или −1963

937 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 937. година пред новата ера, 937. од првиот милениум п.н.е., 37. од 10 век п.н.е. и осма од 930-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4571 и 4572 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3813 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2823 и 2824 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 184 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 937 година се протега во 1699 и 1700, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1759 и 1760 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 394 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1606 и 1605 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...