Прејди на содржината

972 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
973 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар973 п.н.е.
CMLXXII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 105
Старогрчка ера197 пред 1. олимпијада
Асирски календар3778
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1565
Берберски календар−22
Будистички календар−428
Бурмански календар−1610
Византиски календар4536–4537
Кинески календар丁未(огн. коза)
1724 или 1664
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
1725 или 1665
Коптски календар−1256 – −1255
Етиопски календар−980 – −979
Еврејски календар2788–2789
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−916 – −915
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2128–2129
Холоценски календар9028
Ирански календар1594 п.п. – 1593 п.п.
Исламски календар1643 п.х. – 1642 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1361
Мингуо-календар2884 пред Р. Кина
民前2884年
Нанакшахи−2440
Тајландски сончев календар−430 – −429
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−846 или −1227 или −1999
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−845 или −1226 или −1998

972 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 972. година пред новата ера, 972. од првиот милениум п.н.е., 72. од 10 век п.н.е. и трета од 970-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4536 и 4537 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3778 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2788 и 2789 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 219 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 972 година се протега во 1664 и 1665, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1724 и 1725 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 429 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1642 и 1641 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...