918 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
919 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар919 п.н.е.
CMXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 25
Старогрчка ера143 пред 1. олимпијада
Асирски календар3832
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1511
Берберски календар32
Будистички календар−374
Бурмански календар−1556
Византиски календар4590–4591
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1778 или 1718
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1779 или 1719
Коптски календар−1202 – −1201
Етиопски календар−926 – −925
Еврејски календар2842–2843
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−862 – −861
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2182–2183
Холоценски календар9082
Ирански календар1540 п.п. – 1539 п.п.
Исламски календар1587 п.х. – 1586 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1415
Мингуо-календар2830 пред Р. Кина
民前2830年
Нанакшахи−2386
Тајландски сончев календар−376 – −375
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−792 или −1173 или −1945
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−791 или −1172 или −1944

918 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 918. година пред новата ера, 918. од првиот милениум п.н.е., 18. од 10 век п.н.е. и деветта од 910-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4590 и 4591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2842 и 2843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 165 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 918 година се протега во 1718 и 1719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1778 и 1779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 375 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1586 и 1585 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...