987 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
988 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар988 п.н.е.
CMLXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 90
Старогрчка ера212 пред 1. олимпијада
Асирски календар3763
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1580
Берберски календар−37
Будистички календар−443
Бурмански календар−1625
Византиски календар4521–4522
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1709 или 1649
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1710 или 1650
Коптски календар−1271 – −1270
Етиопски календар−995 – −994
Еврејски календар2773–2774
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−931 – −930
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2113–2114
Холоценски календар9013
Ирански календар1609 п.п. – 1608 п.п.
Исламски календар1658 п.х. – 1657 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1346
Мингуо-календар2899 пред Р. Кина
民前2899年
Нанакшахи−2455
Тајландски сончев календар−445 – −444
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−861 или −1242 или −2014
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−860 или −1241 или −2013

987 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 987. година пред новата ера, 987. од првиот милениум п.н.е., 87. од 10 век п.н.е. и осма од 980-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4521 и 4522 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3763 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2773 и 2774 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 234 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 987 година се протега во 1649 и 1650, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1709 и 1710 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 444 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1657 и 1656 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...