965 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
966 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар966 п.н.е.
CMLXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 112
Старогрчка ера190 пред 1. олимпијада
Асирски календар3785
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1558
Берберски календар−15
Будистички календар−421
Бурмански календар−1603
Византиски календар4543–4544
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1731 или 1671
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1732 или 1672
Коптски календар−1249 – −1248
Етиопски календар−973 – −972
Еврејски календар2795–2796
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−909 – −908
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2135–2136
Холоценски календар9035
Ирански календар1587 п.п. – 1586 п.п.
Исламски календар1636 п.х. – 1635 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1368
Мингуо-календар2877 пред Р. Кина
民前2877年
Нанакшахи−2433
Тајландски сончев календар−423 – −422
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−839 или −1220 или −1992
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−838 или −1219 или −1991

965 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 965. година пред новата ера, 965. од првиот милениум п.н.е., 65. од 10 век п.н.е. и шеста од 960-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4543 и 4544 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3785 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2795 и 2796 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 212 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 965 година се протега во 1671 и 1672, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1731 и 1732 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 422 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1635 и 1634 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...