969 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
970 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар970 п.н.е.
CMLXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 108
Старогрчка ера194 пред 1. олимпијада
Асирски календар3781
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1562
Берберски календар−19
Будистички календар−425
Бурмански календар−1607
Византиски календар4539–4540
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1727 или 1667
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1728 или 1668
Коптски календар−1253 – −1252
Етиопски календар−977 – −976
Еврејски календар2791–2792
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−913 – −912
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2131–2132
Холоценски календар9031
Ирански календар1591 п.п. – 1590 п.п.
Исламски календар1640 п.х. – 1639 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1364
Мингуо-календар2881 пред Р. Кина
民前2881年
Нанакшахи−2437
Тајландски сончев календар−427 – −426
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−843 или −1224 или −1996
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−842 или −1223 или −1995

969 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 969. година пред новата ера, 969. од првиот милениум п.н.е., 69. од 10 век п.н.е. и последна од 960-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4539 и 4540 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3781 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2791 и 2792 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 216 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 969 година се протега во 1667 и 1668, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1727 и 1728 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 426 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1639 и 1638 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...