Прејди на содржината

924 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век п.н.е. 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
925 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар925 п.н.е.
CMXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 19
Старогрчка ера149 пред 1. олимпијада
Асирски календар3826
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1517
Берберски календар26
Будистички календар−380
Бурмански календар−1562
Византиски календар4584–4585
Кинески календар乙未(дрв. коза)
1772 или 1712
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
1773 или 1713
Коптски календар−1208 – −1207
Етиопски календар−932 – −931
Еврејски календар2836–2837
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−868 – −867
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2176–2177
Холоценски календар9076
Ирански календар1546 п.п. – 1545 п.п.
Исламски календар1593 п.х. – 1592 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1409
Мингуо-календар2836 пред Р. Кина
民前2836年
Нанакшахи−2392
Тајландски сончев календар−382 – −381
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−798 или −1179 или −1951
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−797 или −1178 или −1950

924 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 924. година пред новата ера, 924. од првиот милениум п.н.е., 24. од 10 век п.н.е. и петта од 920-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4584 и 4585 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3826 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2836 и 2837 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 171 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 924 година се протега во 1712 и 1713, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1772 и 1773 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 381 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1592 и 1591 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...